Brydż to idealna gra towarzyska

Na przestrzeni wieków ludzie stworzyli kilkadziesiąt różnych gier towarzyskich, które wymagają użycia talii kart. Do dzisiaj wiele z nich cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak miano najpopularniejszej gry karcianej obok hazardowego pokera należy bez wątpienia do eleganckiego brydża. Dlaczego przyciąga on tak dużą uwagę? Na pewno ważnym czynnikiem jest fakt, że brydż to wręcz idealna gra towarzyska. Jeżeli więc lubisz gry karciane i uwielbiasz poznawać nowych ludzi – brydż będzie dla Ciebie perfekcyjnym wyborem!

Brydż – gra towarzyska dla kilku osób

Podstawowym atutem brydża w kontekście relacji międzyludzkich są jego zasady. Rozegranie tradycyjnej partii brydża wymaga obecności 4 osób, ponieważ rozgrywka toczy się według zasady „para na parę”. Klasyczny schemat tej rozgrywki ulegał zmianie wraz z upływem czasu i dzisiaj jedną z odmian brydża jest np. Honeymoon Bridge, czyli brydż dla dwóch osób. Niemniej zdecydowana większość miłośników tej gry preferuje tradycyjną odmianę z 4 graczami.

Już sam ten fakt sprawia, że amatorzy brydża są z reguły bardzo towarzyskimi ludźmi. Wspólne spędzanie czasu przy stole sprzyja bowiem nawiązywaniu zarówno przelotnych znajomości, jak i stałych przyjaźni. Nic więc dziwnego, że brydżyści często umawiają się na spotkania, w trakcie których mogą wspólnie spędzać czas przy partyjce swojej ulubionej gry. A skoro już o tym mowa…

Postaw na grę zespołową!

O wyjątkowym charakterze brydża najlepiej świadczy fakt, że fani tej gry zrzeszają się w rozmaitych stowarzyszenia. W Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszą się tzw. kluby brydżowe. Natomiast w Polsce pasjonaci brydża stawiają raczej na luźne stowarzyszenia, które zazwyczaj mieszczą się w lokalnych ośrodkach kultury. Gdzieniegdzie można odnaleźć także lokalne związki brydżystów. Największą organizacją tego typu jest profesjonalny Polski Związek Brydża Sportowego. Dlatego znalezienie odpowiedniej placówki do gry nie powinno stanowić większego problemu.

Na jakich warunkach działają stowarzyszenia i związki brydżowe? Te profesjonalne mają na ogół charakter zamknięty (z uwzględnieniem otwartej rekrutacji). Oznacza to, że każda osoba musi oficjalnie zarejestrować swoje członkostwo w takim stowarzyszeniu. Dopiero wtedy może korzystać ze wszystkich praw przysługujących stałym członkom. Grupy otwarte, które znajdują się we wszystkich Polskich miastach, przyjmą Cię bez żadnych formalności.

Oczywiście takie członkostwo ma wiele zalet. W ten sposób każdy pasjonat brydża może poznać nowych ludzi i rozszerzyć posiadane horyzonty. Jednak zdecydowanie najważniejszą zaletą dla każdego brydżysty jest możliwość regularnej gry! Stowarzyszenia i związki brydżowe cyklicznie organizują wewnętrzne rozgrywki lub turnieje. Niektóre są przeznaczone wyłącznie dla zarejestrowanych członków, natomiast w innych mogą brać udział nawet osoby spoza stowarzyszenia. Trzeba przy tym pamiętać, że na większości turniejów obowiązują wcześniejsze zapisy.

Turnieje otwarte, czyli te przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób, stanowią idealną okazję do poznania danego stowarzyszenia. Jeśli zastanawiasz się nad członkostwem, po prostu zgłoś się do takiego turnieju. Wzięcie udziału w tej zabawie pozwoli Ci na bliższe poznanie poszczególnych osób oraz samego charakteru organizacji. Tym samym będziesz mógł stwierdzić, czy jest to miejsce odpowiednie dla Ciebie.

Szkoła brydża – idealna alternatywa dla stowarzyszeń

Pewnym ograniczeniem dotyczącym członkostwa w stowarzyszeniach brydżowym jest wymagana znajomość zasad brydża. Niestety, osoby początkujące mogą mieć pewne problemy ze zrozumieniem tego zagadnienia. Na szczęście istnieje doskonałe rozwiązanie dla adeptów brydża, którzy chcieliby poznać tajniki tej gry.

Szkoła brydża funkcjonuje na nieco innych zasadach niż wspomniane stowarzyszenia. Jej działalność opiera się zarówno na organizowaniu wewnętrznych gier i turniejów, jak i na prowadzeniu warsztatów dotyczących brydża i zasad gry. Dzięki temu jest to doskonała alternatywa dla osób zupełnie początkujących oraz bardziej doświadczonych brydżystów.

Jesteś zainteresowany działalnością takiej szkoły? W takim razie serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły brydża!

Brydż to gra towarzyska dla osób w każdym wieku!

Niektóre z panujących stereotypów głoszą, że brydż to gra towarzyska przeznaczona głównie dla seniorów. Tymczasem w rzeczywistości szkoły i stowarzyszenia brydżowe stanowią miejsce spotkań osób w różnym wieku. Czasami można nawet natrafić na turnieje lub całe sekcje młodzieżowe. Dlatego nie warto kierować się takimi uogólnieniami – brydż to gra dla każdego.

Dlaczego brydż będzie ciekawą rozrywką dla osób w każdym wieku? Ponieważ jest to gra umysłowa, która może stanowić naprawdę duże wyzwanie. Najbardziej doświadczeni brydżyści podkreślają, że zwycięstwo w brydżu zależy od kilku czynników, takich jak: dobra pamięć, umiejętność przewidywania kolejnych ruchów oraz szybka kalkulacja. Toteż nawet młode osoby mogą czerpać korzyści z takiej rozrywki.

Jeśli uważasz, że brydż jest tylko flegmatycznym przekładaniem kart, muszę Cię rozczarować. Wielu brydżystów w bardzo poważny sposób podchodzi do każdego turnieju i wszystkich rozgrywanych partii. Pomimo bardzo przyjaznej i wesołej atmosfery – brydż to gra opierająca się na rywalizacji. Każdy uczestnik turnieju chce wypaść jak najlepiej, a niektórych interesuje tylko zwycięstwo. Dlatego osoby kochające sportową rywalizację tak chętnie przystępują do takich rozgrywek. Jeżeli Ty też lubisz rywalizować z innymi, koniecznie sprawdź swoje siły w jednym z turniejów!

Podsumowanie

Brydż jest idealnym przykładem gry towarzyskiej. Liczne stowarzyszenia brydżystów działające na terenie Polski umożliwiają wzięcie udziału zarówno w rekreacyjnych, jak i bardziej sportowych turniejach. Dzięki nim każdy miłośnik brydża może poznać nowych ludzi, którzy podzielają jego miłość do gier karcianych. Gry brydżowe stały się początkiem licznych przyjaźni i dłuższych znajomości, a nawet wielu udanych małżeństw. Dlatego serdecznie zachęcam Cię do wzięcia udziału w takim wydarzeniu. Jeżeli jesteś osobą towarzyską i chciałbyś poznać nowych ludzi – na pewno nie będziesz rozczarowany! 🙂

Kliknij i naucz się brydża od 8 września!