Brydż online

brydż online

Brydż online – rozwiązanie na miarę XXI wieku

Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie nikt nie wyobrażał sobie innej formy rozgrywania partii brydża niż tradycyjne spotkanie przy stole. Jednakże zorganizowanie standardowej rozgrywki nie zawsze jest możliwe. Boleśnie przypomniała nam o tym pandemia koronawirusa, która spowodowała zamknięcie wielu stowarzyszeń brydżowych oraz odwołanie zaplanowanych turniejów. Na szczęście nawet w tej sytuacji można doszukać się pozytywów. Otóż wspomniane wydarzenia sprawiły, że brydż online zyskał na popularności. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego jest to naprawdę dobre rozwiązanie?

Brydż online – jak to się wszystko zaczęło?

Genezy brydża online należy upatrywać w rozwoju technologii internetowej. Już kilkanaście lat temu na polskich stronach internetowych pojawiły się pierwsze pokoje gier. Za ich pomocą internauci mogli wspólnie rozegrać partię ulubionej gry planszowej lub karcianej. Co jasne, początkowo wiele osób podeszło dość sceptycznie do takiej zabawy. Tradycjonaliści argumentowali, że taka forma rozgrywki nie oddaje emocji i charakteru „normalnej” gry. Jednak w praktyce coraz więcej użytkowników zaczęło brać udział w internetowych rozgrywkach.

Z czasem taka forma gry zainteresowała również miłośników brydża. Ta fascynacja skłoniła ich do zakładania własnych portali internetowych, na których organizowano pierwsze turnieje brydża online. Dzięki nim jeszcze więcej osób przekonało się, że gra w takiej formie wcale nie jest gorsza lub mniej fascynująca. Wręcz przeciwnie!

Brydż online to wręcz perfekcyjna alternatywa pod względem logistycznym. Stworzenie pokoju gry online trwa zaledwie kilka minut, czyli tyle, ile w normalnych warunkach zajmuje samo ustawienie stołów. Co więcej, brydż online umożliwia rywalizację z graczami z całego świata. To z kolei pozwala na poszerzanie własnych horyzontów i sprawdzenie umiejętności. Nic dziwnego, że brydż online zaczął zyskiwać coraz więcej zwolenników. Jednak prawdziwy przełom miał dopiero nadejść…

Na ratunek w obliczu pandemii

Kiedy w marcu 2020 roku wprowadzano pierwsze ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, społeczność brydżystów była bardzo zmartwiona. Miłośnicy tej gry obawiali się, że czeka ich wymuszona przerwa od ulubionej rozrywki. Na szczęście takie zmartwienia były bezpodstawne.

Brak możliwości gry w standardowej formie sprawił, że wielu brydżystów zainteresowało się brydżem online. Koniec końców był on jedynym sposobem na to, aby bezpiecznie zagrać ze znajomymi w ulubioną grę. Jednak szybko okazało się, że brydż online jest czymś więcej niż tylko złem koniecznym. Nawet najbardziej konserwatywni brydżyści zaczęli dostrzegać wówczas zalety płynące z takiej formy rozgrywki.

Rzeczywiście trzeba przyznać, że pod wieloma względami brydż online przewyższa tradycyjne rozgrywki stacjonarne. Przede wszystkim jest to dużo wygodniejsza forma zabawy. Aby rozegrać partię, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy tylko uruchomić komputer, dołączyć do pokoju gier i czekać na pierwsze rozdanie. Niektórzy nawet upodobali sobie grę w kapciach i piżamie…

Ponadto w obecnej sytuacji epidemiologicznej brydż online to zdecydowanie najbezpieczniejsza alternatywa. W ten sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich innych graczy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które znajdują się w tzw. grupie ryzyka. Bądźmy więc odpowiedzialni i stawiajmy na bezpieczną rozrywkę!

Szkoła brydża online – co warto wiedzieć?

Nasza szkoła już od kilku miesięcy, a dokładniej od pierwszego wiosennego „lockdownu”, prowadzi zajęcia w formie zdalnej. Co jasne, początkowo nasi członkowie musieli przyzwyczaić się do nowej organizacji nauki. Natomiast z obecnej perspektywy możemy przyznać, że taka forma działa zaskakująco dobrze!

Wynika to z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, przebywanie we własnym domu sprawia, że niektórzy łatwiej osiągają koncentrację i skupienie. Dzięki temu cały proces nauki przebiega bardziej efektywnie. Po drugie, zdalna forma zajęć skłania mniej zdecydowane osoby do wzięcia w nich udziału. Teraz zbyt daleki i czasochłonny dojazd nie jest już wymówką 🙂

Rzecz jasna nasza działalność nie ogranicza się tylko do zajęć szkoleniowych. Zgodnie z brydżową tradycją organizujemy także turnieje online. W ten sposób mamy pewność, że nasza społeczność nie wyjdzie z wprawy. Ponadto gra przez internet jest dla początkujących świetną okazją do przetestowania swoich umiejętności i zmierzenia osiąganych postępów.

Dlaczego piszemy o tym wszystkim? Ponieważ ostatnio nasi kursanci jednoznacznie opowiedzieli się za… kontynuowaniem działalności w formie zdalnej! Tak oto tymczasowe rozwiązanie stało się wręcz lepszą alternatywą, która zachęca mniej i bardziej doświadczonych brydżystów do wspólnej zabawy. Tym samym wiele wskazuje na to, że jeszcze przez długi czas będziemy korzystać ze zdalnego modelu nauki!

Podsumowanie

Brydż online był początkowo postrzegany jako namiastka tradycyjnego modelu rozgrywki. Jednakże szybko okazało się, że gra przez internet ma naprawdę bardzo dużo zalet. Co więcej, obecnie stała się ona podstawowym wyborem dla niemal całej społeczności brydżystów. Nawet nasza szkoła prowadzi obecnie zajęcia w formie zdalnej, które są bardzo chwalone przez naszych kursantów. Dlatego wiele wskazuje na to, że brydż online zostanie z nami jeszcze przez długi czas.

Już teraz zachęcamy do uważnego śledzenia naszego bloga, na którym już wkrótce pojawi się drugi tekst dotyczący brydża online. W następnym artykule omówimy aspekty techniczne rozgrywki sieciowej. Przy okazji odpowiemy również na pytanie, dlaczego każdy z nas na pewno poradzi sobie z obsługą komputera w czasie gry online 🙂

Kliknij i naucz się brydża od 8 września!