Gry karciane i ich wpływ na kondycję umysłową

Zdrowy styl życia jest nierozerwalnie związany z uprawianiem sportu i dbałością o kondycję fizyczną. Jednak stan naszego organizmu nie zależy tylko od dobrej pracy mięśni i kości. W końcu na ogólne poczucie zdrowia składa się zarówno kondycja fizyczna, jak i kondycja umysłowa. Niestety, wiele osób z czasem przestaje dbać nie tylko o swoje ciało, ale także o swoją zdolność myślenia. To z kolei odbija się negatywnie na zdolnościach umysłowych i pracy mózgu. Na szczęście tutaj mogą pomóc… gry karciane! Skąd bierze się taka zależność? Jaki jest wpływ gier karcianych na kondycję umysłową?

Pomyśl o mózgu jak o swoich mięśniach!

Choć mózg nie jest mięśniem, należy o nim myśleć właśnie w ten sposób. Dlaczego? Ponieważ sprawność mięśni zależy w głównej mierze od prowadzonej aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia pobudzają je do pracy i zwiększają ich siłę, a także wytrzymałość. Dzięki temu miłośnicy aktywności fizycznej praktycznie zawsze cieszą się silnymi oraz sprawnymi mięśniami.

Podobna zależność dotyczy sprawności umysłowej. Co prawda, nasz mózg pracuje przez 24 godziny na dobę. Jednakże intensywność tej pracy może być zupełnie inna. Największa aktywacja zdolności umysłowych przypada na czas intensywnego myślenia. Kiedy mocno się nad czymś zastanawiasz albo szukasz odpowiedzi lub rozwiązania jakiegoś problemu, Twój mózg wchodzi na wyższe obroty. Im częściej zmuszasz umysł do intensywnej pracy, tym większa będzie jasność Twojego myślenia.

Dlaczego nasza kondycja umysłowa pogarsza się wraz z wiekiem?

Powszechnym problemem starszych osób są kłopoty wynikające ze słabej kondycji umysłowej. Seniorzy często narzekają na: kłopoty z pamięcią, utratę zdolności logicznego myślenia, trudności z koncentracją i inne dolegliwości. Gdzie leży ich przyczyna?

Naukowcy już od wielu lat próbują rozwikłać ten problem. Obecnie wiadomo, że nasza kondycja umysłowa jest związana z ogólnym stanem zdrowia. Dlatego osoby zdrowe i aktywne cieszą się z reguły lepszymi zdolnościami umysłowymi. Natomiast ludzie cierpiący na różne choroby przewlekłe częściej narzekają także na kłopoty z kondycją umysłową.

Czy to oznacza, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawić również kondycję umysłową? Według naukowców – tak! Jednakże liczne badania wykazały, że połączenie wysiłku fizycznego z umysłowym daje zdecydowanie najlepsze rezultaty!

Niestety, pod tym względem bardzo problematycznym momentem okazuje się… przejście na emeryturę. Wiele osób po zakończeniu swojej aktywności zawodowej zaczyna prowadzić siedzący tryb życia. Co gorsza, jeżeli ktoś przez całe życie pracował umysłowo, zazwyczaj na emeryturze zaczyna odczuwać brak takiej aktywności. Nic więc dziwnego, że problemy z kondycją umysłową pojawiają się właśnie na tym etapie życia.

Jak gry karciane wpływają na kondycję umysłową?

Gry karciane oraz ich wpływ na nasze zdolności umysłowe to jedno z tych zagadnień, które wręcz fascynują naukowców. Aby lepiej zrozumieć tę zależność, postanowili oni przeprowadzić liczne testy i badania. Ich wyniki już na zawsze zmieniły postrzeganie gier karcianych.

Dzisiaj wiadomo, że wpływ gier karcianych na kondycję umysłową jest nie do przecenienia. Jakie korzyści zapewnia taka rozrywka? Oto kilka najważniejszych zalet:

Gry karciane pozwalają zachować sprawność umysłu nawet w zaawansowanym wieku

W listopadzie 2019 roku ukazały się wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Edynburskiego. Szkoccy badacze przez trzy lata prowadzili testy, które objęły ponad 1000 osób w wieku powyżej 70 lat. Ich rezultaty jednoznacznie wykazały, że osoby biorące częsty udział w grach planszowych oraz karcianych są w mniejszym stopniu narażone na utratę zdolności umysłowych wywołaną wiekiem.

Gry karciane mogą zapewniać dodatkową ochronę przed chorobą Alzheimera

Kolejne ważne badanie dotyczące gier karcianych zostało przeprowadzone przez badaczy z amerykańskiego Wisconsin Alzheimer’s Institute. W jego ramach poddano uczestników licznym testom, które miały ocenić wpływ aktywności umysłowej (w tym także gier karcianych) na ich stan zdrowia. Efekty były wręcz zdumiewające. Badacze wykazali, że osoby dbające o aktywność umysłową zachowują znacznie większe zdolności kognitywne niż inni ludzie w podobnym wieku. Co więcej, taka forma wysiłku umysłowego miała wpływać na większą objętość mózgu! Obydwa te czynniki odgrywają pozytywną rolę we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Aktualnie naukowcy sprawdzają, czy taka forma rozrywki może stanowić jeden z elementów profilaktyki przed tym schorzeniem.

Gry karciane i większa rezerwa poznawcza

Dr Julie Brody-Magid w wywiadzie udzielonym dla magazynu Uniwersytetu Harvarda stwierdziła, że gry karciane oraz inne zabawy umysłowe sprzyjają budowaniu tzw. rezerwy poznawczej. Jest to pojęcie oznaczające wiedzę oraz umiejętności umysłowe, które pomagają zachować sprawność myślenia w późniejszych latach życia. Im większa jest rezerwa poznawcza, tym mniejsze będą straty spowodowane procesem starzenia się organizmu.

Gry karciane a wyzwanie

Jak widzisz, gry karciane mogą wywierać naprawdę pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu. Mają one szczególne znaczenie dla osób starszych, które chcą zachować sprawność umysłu nawet w późniejszych latach życia.

Jeżeli zależy Ci na budowaniu sprawności umysłowej, musisz pamiętać o jednej zależności. Naukowcy są zgodni, że najbardziej dobroczynny wpływ na mózg mają te gry, które wymagają bardzo intensywnego myślenia.

Idealnym przykładem aktywności dla mózgu jest brydż. Biorąc pod uwagę wszystkie gry karciane – rozgrywka w brydżu wydaje się nieco bardziej skomplikowana i wymagająca. Jednak to właśnie z tego powodu brydż wpływa bardzo pozytywnie na pracę mózgu. Wystarczy tylko spojrzeć na osoby regularnie grające w brydża. Tacy ludzie mimo upływu lat potrafią myśleć bardzo jasno i logicznie.

Jeśli więc chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z brydżem, serdecznie zapraszamy Cię do naszej szkoły brydża.

Podsumowanie

Gry karciane wywierają dobroczynny wpływ zarówno na pracę naszego mózgu, jak i na posiadane zdolności umysłowe. Dlatego warto polecić tę rozrywkę wszystkim osobom, które dbają o swoją kondycję fizyczną i umysłową.

Kliknij i naucz się brydża od 8 września